Forum Zwierzak15 Naj forum o zwierzaczkacj Strona Główna
->
Rybki
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Początek
----------------
Nowy regulamin
Sprawy Forum
Przedstaw się
Konkursy
Wierni Przyjaciele
----------------
Psy
Koty
Gryzonie
----------------
Świnki morskie
Chomiki
Koszatniczki
Króliki
Ptaki
----------------
Papugi
Zwierzęta akwariowe
----------------
Rybki
Inne Zwierzęta akwariowe
Tematy inne zwierzęce
----------------
Maluchy
Za tęczowym mostem
Kupię\Sprzedam
Imiona Pupilów
Zabawki
Galeria
Inne
----------------
O wszystkim innym
forowe zabawy
Ankiety
Zabawne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
K@rL@
Wysłany: Śro 14:33, 03 Paź 2007
Temat postu: Oświetlenie
Zastosowanie oświetlenia sztucznego ma na celu uzupełnienie niedoboru światła naturalnego. Nie można jednak podać przepisu na moc i ilość punktów świetlnych, zależy to bowiem od wielkości zbiornika, intensywności oświetlenia naturalnego, pory roku i gatunków hodowanych ryb i roślin.
Można jedynie podać następujące wskazówki.Pojawienie się po kilkunastu tygodniach dużej ilości glonów zielonych wskazuje na zbyt intensywne oświetlenie - należy skrócić czas oświetlenia sztucznego lub zasłonić zbiornik przed światłem naturalnym. Rozwój okrzemek tworzących nalot o zabarwieniu brunatnym dowodzi zbyt małej ilości światła. Zwiększamy wtedy intensywność lub czas oświetlenia. Również zbyt słaby lub nienaturalny wzrost roślin może wskazać na niedobór światła. Intensywność i czas oświetlenia powinny być dobrane do gatunku ryb. Np. ryby, których ojczyzną są kraje podzwrotnikowe wymagają zazwyczaj około 12 godzin oświetlenia na dobę.
Właściwe umiejscowienie punktów świetlnych ma decydujące znaczenie w uwydatnianiu barw ryb, gdyż wygląd niektórych gatunków zależy wyłącznie od kąta i kierunku padania promieni świetlnych. Przy zastosowaniu niewłaściwego oświetlenia, nawet bardzo barwne ryby będą się wydawały blade i nieciekawe. Najbardziej korzystnym kierunkiem oświetlenia jest światło biegnące od góry z przodu. Jako źródło światła używane są najczęściej świetlówki, a nieco rzadziej żarówki.
Zastosowanie zwykłych żarówek ma następujące zalety: prosta i tania instalacja punktów świetlnych, oraz charakter światła odpowiadający rybom i roślinom. Ten rodzaj oświetlenia ma jednak również wady: w małych zbiornikach trudno jest utrzymać właściwą temperaturę (np. przy zastosowaniu 2 żarówek 15w, w zbiorniku o pojemności 30 dm3 temperatura wody może wzrosnąć o 3-4C w ciągu 2-3 godzin), dość duży koszt eksploatacji.
Zastosowanie świetlówek ma zaś prawie same zalety: równomierne oświetlenie akwarium, tania eksploatacja, nienagrzewanie się. Jedyną wadą świetlówek jest to że muszą być one połączone z dławikiem i starterem. Od rodzaju oświetlenia będzie zależało jak nasze akwarium będzie wyglądało. Dla ludzkich oczy przyjemniejsze jest światło "ciepłe", czyli o kolorze pomarańczowo-żółtym. Ten typ światła również bardziej lubią ryby. Natomiast rośliny najlepiej rosną przy świetle białym i "zimnym". Oświetlenie jest dość ważne i dlatego ja polecam kupić w sklepie zwykłą pokrywę oświetleniową z zamontowaną już świetlówką, jednak jeśli nie podobają się nam one lub nie możemy znaleźć odpowiedniej dla naszego akwarium to zawsze możemy sami ja zrobić.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001 - 2005 phpBB Group
Theme Diddle v 2.0.20 par
HEDONISM
Regulamin